Festiwal Nauki w PAN

W słoneczny poranek 15 maja wyruszyliśmy spod szkoły na warsztaty do Polskiej Akademii Nauk. To już kolejne nasze wyjście do tej poważnej Instytucji. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na warsztaty fykologiczne pt. „ Czy można znaleźć przodków roślin lądowych w kropli wody?” organizowane w ramach Festiwalu Nauki 2013 . Z Panią dr Joanną Lenarczyk, prowadzącą nasze warsztaty spotkaliśmy się przed wejściem do Ogrodu Botanicznego. Najpierw dowiedzieliśmy się, że fykologia to nauka o glonach, a następnie powędrowaliśmy nad staw, położony w środku zachwycającego barwami i zapachami ogrodu. Nad stawem uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy i otrzymali pojemniki na próbki glonów. Zgodnie z instrukcjami Pani Joanny każdy pobierał ze stawu glony, niektórzy z dna, inni z liści roślin wodnych , a także z wody . Gdy już wszyscy zdobyli materiał do badań , przeszliśmy do Instytutu Botaniki PAN. Na miejscu zostaliśmy serdecznie przywitani przez pracowników Instytutu i obejrzeliśmy wystawę fotograficzną prezentującą glony słodko i słonowodne. Następnie zostaliśmy zaproszeni do sali wykładowej. Tutaj obejrzeliśmy prezentację multimedialną, dotyczącą przodków roślin lądowych czyli glonów, w trakcie, której grupy odpowiadały na pytania konkursowe. Ostatnim etapem naszych warsztatów było mikroskopowanie czyli wykonanie preparatów z próbek glonów pobranych w stawie i oglądanie ich pod mikroskopem. Początkowo obsługa profesjonalnych mikroskopów sprawiała uczniom pewne trudności. Po chwili jednak zapoznali się ze sprzętem i co chwilę wybuchały westchnienia oraz okrzyki radości z powodu odkrycia kolejnego glonu lub pierwotniaka na swoim szkiełku. Pani Joanna przechodziła od grupy do grupy cierpliwie odpowiadając na pytania o nazwę oglądanego organizmu. W trakcie mikroskopowania odbywał się drugi konkurs, tym razem plastyczny. Grupy miały narysować zielenice , które widziały w swoich preparatach mikroskopowych. Zajęcia w laboratorium z mikroskopami były tak ciekawe i emocjonujące dla uczniów, że nie chcieli ich wcale kończyć. Zwyciężyła jednak ciekawość i chęć poznania laureatów obu konkursów. Przeszliśmy więc do kolejnej sali, gdzie poznaliśmy wyniki . Ku radości uczniów, wszyscy otrzymali cukierki i podkładki pod kubeczki, oczywiście z wizerunkami glonów. Owe podkładki są bardzo wyjątkowe, gdyż zostały wykonane w Tajlandii. Uczniowie podziękowali Pani Joannie Lenarczyk za przygotowanie i przeprowadzenie tych ciekawych warsztatów. Posileni cukierkiem i wodą mineralną, wzbogaceni o podkładkę pod kubek, pipetę i pojemnik z glonami „młodzi naukowcy” ze 114-stki wyruszyli w drogę powrotną do szkoły.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Opiekun Koła Przyrodniczego

Marzena Chechelska