Wycieczka do Instytutu Botaniki PAN 26.X.2012

Wszystkie realizowane projekty 2012/2013

W dniu 26 października 2012 r. grupa uczniów z Koła Przyrodniczego odbyła wycieczkę do Instytutu Botaniki PAN . Zostaliśmy tam zaproszeni w związku z odbywającymi się w tym czasie w Krakowie Targami Książki.

Pierwszym etapem naszego pobytu w Instytucie było zwiedzanie Muzeum Paleobotanicznego. Pan inż. Kaj Romeyko-Hurko, z wielką pasją wprowadził nas najpierw w tajniki warsztatu paleontologa. Następnie poznawaliśmy wygląd polskiej szaty roślinnej w poszczególnych erach i okresach geologicznych, słuchając barwnego opisu oraz oglądając plansze i skamieniałości. O dużym zainteresowaniu uczniów wystawą świadczyła ogromna ilość pytań, które zadawali Panu Przewodnikowi. Niestety, ze względu na specyfikę zbiorów nie można było robić tam zdjęć.

Ostatnia część wystawy poświęcona była niszczącemu wpływowi człowieka na szatę roślinną oraz wypieraniu gatunków rodzimych przez gatunki z innych rejonów Europy.  Pan Przewodnik uświadomił uczniom jak negatywnym zmianom ulega obecnie szata roślinna, włączając całkowity zanik gatunków.

Drugim  etapem naszej wizyty był Salonik Książki Przyrodniczej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przeglądali różnorodne książki przyrodnicze, większość z nas zakupiła przynajmniej po jednym tytule. Zaopatrzeni w książki, zdobyta wiedzę i precelki, w dobrych humorach powróciliśmy do szkoły.