Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Realizowane projekty- Instytut Konfucjusza

"DIALOGI Z KONFUCJUSZEM" W SP 114

Zobacz galerię zdjęć tego projektu   >link<

Sukcesy naszych uczniów   >link<

 

Rok szkolny 2012/2013 jest kolejnym rokiem owocnej współpracy naszej placówki z Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ Instytut Konfucjusza w Krakowie. Współpraca z Instytutem, skutkująca promocją języka i kultury chińskiej w naszej placówce, została uznana w opinii społeczności szkolnej za jedno z najważniejszych przedsięwzięć edukacyjnych ostatnich lat. Warto przypomnieć, że dwa lata temu organizowaliśmy w ramach święta patrona szkoły Tydzień Kultury Chińskiej „Chiny – Księga Przemian”.

 

Nauczanie języka chińskiego ogromnie podniosło prestiż szkoły. Młodzi nauczyciele z Chin znakomicie nawiązują kontakt z polskimi uczniami. Stają się autentycznymi ambasadorami swojego kraju. Budzą wśród  małych studentów zainteresowanie, sympatię, a przede wszystkim chęć dalszego poznawania Chin. Szczególnym uznaniem cieszy się wśród dzieci pani Mao Rui, która zadziwia wszystkich znakomitą znajomością języka polskiego.  Pani Mao jest absolwentką polonistyki uniwersytetu w Pekinie!  Zainteresowanie dzieci przenosi się często na ich rodziców. Wielu z nich z ciekawością towarzyszy dzieciom przy odrabianiu lekcji chińskiego. Przy okazji sami uczą się podstaw tego języka. Rodzice coraz częściej podkreślają rosnące znaczenie Chin jako potęgi politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Dlatego naukę języka chińskiego traktują jako przemyślaną i znaczącą inwestycję w lepszą przyszłość swoich dzieci.

Z każdym rokiem wzrasta ilość uczestników zajęć z języka i kultury chińskiej. W roku 2012/2013 języka chińskiego uczy się ponad 20 pierwszoklasistów i liczba ich stale rośnie. Kilkuletnia obecność języka i kultury chińskiej w naszej szkole przyczyniła się do obalenia wielu krzywdzących stereotypów dotyczących Kraju Środka. Uczniowie uczestniczą w znaczących wydarzeniach promujących tradycyjną i współczesną kulturę chińską. Są to  np..:

  • warsztaty budowy latawców z mistrzem Thie Zhi Lu,
  • organizowanie w szkole koncertów muzyki chińskiej,
  • udział uczniów w występach zespołów prezentujących sztuki walki tai chi i kung fu,
  • uroczystości powitania Nowego Roku Chińskiego
  • warsztaty wycinanki chińskiej.

 

Niezwykłe emocje budzi budowa pod fachowym kierownictwem pracowników naukowych Instytutu Konfucjusza chińskiego smoka oraz udział w prestiżowym międzynarodowym pochodzie smoków w Krakowie. Wśród wydarzeń wymienić jeszcze można poznawanie pięknych chińskich baśni, warsztaty kaligrafii i tradycyjnego parzenia chińskiej herbaty, wykłady o wyrafinowanej sztuce projektowania chińskich ogrodów oraz wiele innych.

Poznanie języka stało się dla wielu naszych uczniów unikalną szansą wyjazdu do Chin w ramach organizowanej w Pekinie letniej międzynarodowej szkoły językowej dla młodzieży z całego świata. Pobyt dzieci w stolicy Kraju Środka sponsorowała strona chińska. Niewątpliwie olbrzymią okazją zwiększenia zainteresowania Chinami stała się możliwość wyjazdu do Chin koordynatorów organizujących w szkołach zajęcia z tego języka. Dzięki nawiązanym tam kontaktom już niedługo nasza placówka rozpocznie systematyczną współpracę z podobną szkołą podstawową w Szanghaju.  Nauka języka i kultury chińskiej już dawno przestała być traktowana, jako niezrozumiała „edukacyjna ekstrawagancja”. Jest odpowiedzią na globalistyczne wyzwania naszych czasów. „Nie ma innej różnicy między ludźmi jak tylko w naukach, które otrzymali” – przekonywał chiński mędrzec niemal 2600 lat temu. Jesteśmy przekonani, że dialogi z Konfucjuszem w naszej szkole będą tworzyły trwałe więzy przyjaźni między Polską i Chinami, łącząc ze sobą w radosnym poznawaniu najmłodszych przedstawicieli obu społeczeństw.