Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Biblioteka

Koło Przyrodnicze- Modliszki

„Modliszki na Kółku Przyrodniczym”
Na ostatnich zajęciach Koła Przyrodniczego gościliśmy Pana Jacka Żychowicza wraz z hodowanymi przez niego modliszkami. Owady te rzadko występują w Polsce, więc bardzo ucieszyła nas możliwość ich zobaczenia. Okazy, które zobaczyliśmy to Hierodula membrnacea - modliszka zielona, żyjąca w południowych Indiach oraz Creobroter gemmatus - modliszka oczkowa , pochodząca z Wietnamu.
Nazwa „modliszka” pochodzi od charakterystycznego ułożenia przednich odnóży, które przypominają dłonie złożone do modlitwy. Może ona być myląca, ponieważ owady te nie są pokojowo usposobione względem mniejszych insektów. Modliszki są drapieżnikami o bardzo ruchliwej głowie i doskonale rozwiniętym zmyśle wzroku. Cechy te pozwalają obserwować teren w promieniu 360 stopni. Mieliśmy okazję zobaczyć jak modliszka zielona poluje i zjada świerszcza, którego dał jej do terrarium Pan Jacek. Niektóre bardziej wrażliwe dziewczęta , nie mogły znieść widoku tej owadziej uczty.
Mogliśmy również zobaczyć kokon, który modliszka zielona zrobiła w celu złożenia w nim jaj. Natomiast mniejsza z modliszek, podczas naszych zajęć zaczęła produkować śluzową wydzielinę, która ( jak się później okazało) była początkiem tworzenia kokonu, który ukończyła wieczorem.
Obie modliszki bardzo zainteresowały uczniów, Pan Jacek odpowiedział na niezliczoną ilość pytań, a telefony komórkowe zostały wykorzystane do zrobienia owadom setek zdjęć .
Kilka osób tak bardzo zafascynowało się goszczącymi u nas insektami, że planują założenie własnej hodowli.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Jackowi za te, już drugie w tym roku odwiedziny na zajęciach Koła Przyrodniczego.

Opiekun Koła Przyrodniczego
Marzena Chechelska